Kreikkalainen ilta 2017 (19.12.2017)

Kouvolan Seudun Suomi-Kreikka yhdistyksen marraskuista iltaa vietettiin iloisissa merkeissä. varapuheenjohtaja Kaija Varima toivotti läsnäolijat tervetulleiksi Korialle Ravintola Marinnaan. Sinne oli kokoontunut maukkaan kreikkalaisen ruuan ympärille joukko yhdistyksen jäseniä.


Illan aikana muisteltiin mukavia Kreikan matkoja Ari Variman valokuvien innoittamana. Kuvista tunnistettiin monta tuttua paikkaa esimerkiksi Rodokselta. Kreikkalainen salaatti, tsaziki, moussaka ja muut herkut toivat sateiseen marraskuiseen iltaan pienen hippusen kesän lämpöä, kun taustalla soi kreikkalainen musiikki.   Tavattiin tuttuja ja saatiin uusia tuttavuuksia sekä suunniteltiin yhdistyksen tulevaa toimintaa.

Yhdistys on järjestänyt erilaisia retkiä vuosien aikana ja ruokakurssit ovat kuuluneet ohjelmistoon. Matkojen lisäksi vaalimme kreikkalaista kulttuuria kotimaassamme, käymme konserteissa ja järjestämme erilaisia tilaisuuksia. Tammikuussa onkin syytä tulla vuosikokoukseen esittämään toiveita tulevasta ja monen muun yhdistyksen tapaan aktiivia innostuneita jäseniä kaivataan mukaan toimintaan.

Suomen liput muistuttivat myös Suomen 100-vuotis juhlavuodesta illassamme.

 

Mirja Lonka